„Kosmiczne” i „fantomowe” UFO – Główne Obserwatorium Astronomiczne Akademii Nauk Ukrainy dzieli się swoimi odkryciami

NASA zleciła zbadanie niezidentyfikowanych zjawisk powietrznych (UAP), czyli zdarzeń, których nie da się naukowo zidentyfikować jako znane zjawiska naturalne. Główne Obserwatorium Astronomiczne Narodowej Akademii Nauk Ukrainy także prowadzi niezależne badania nad UAP.” – czytamy w abstrakcie artykułu zmieszczonego w archiwum arXiv pod pieczą Uniwersytetu Cornella.

Pentagon, zainteresowany zjawiskiem UFO, stworzył All-domain Anomaly Resolution Office (AARO), który ma za zadanie wykrywać, identyfikować i określać cechy obiektów, stanowiących anomalie i mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Ta sama instytucja, wraz z powiązanymi departamentami federalnymi, dostarczyła nam jednak wielu zawodów odmawiając publikacji danych, które mogłyby okazać się przydatne w toku naukowych badań.

Dlatego tak istotne są wszelkie niezależne naukowe inicjatywy, mające na celu wyjaśnienie naturę tych anomalnych obiektów, które obserwujemy od ponad 70 lat.

Dwa rodzaje UFO

Uniwersytet Cornella to jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, który oferuje otwarte archiwum publikacji naukowych z dziedzin takich jak fizyka, matematyka, statystyka, biologia czy ekonomia. Krótka nota zamieszczona przez badaczy B.E. Zhilyaev, V.N. Petukhov, V.M. Reshetnyk 22 lipca bieżącego roku zawiera wyjątkowo ciekawą obserwację.

Główne Obserwatorium Astronomiczne do obserwacji UAP wykorzystuje dwie stacje obserwacyjne w Kijowie i we wsi Vinarivka na południu obwodu kijowskiego. Obserwacje, na podstawie których badacze wyciągali wspomniane w tytule wnioski, były prowadzone w ciągu dnia, z użyciem kamer w pełnym kolorze.

Celem wykrywania i oceny cech specyfcznych dla UAP badacze opracowali specjalną technikę obserwacji, którą dokładnie opisali w swoim artykule: „Unidentified aerial phenomena I. Observations of events”.

Ze zgromadzonych danych badacze wyciągnęli konkluzję, że UAP dzielą się na dwa rodzaje: kosmiczne (COS) i fantomowe (PHA). „Kosmiczne to świecące obiekty, jaśniejsze niż tło nieba. Fantomy to ciemne obiekty o kontraście od kilku do około 50%.” – wyjaśniają badacze.

Oba typy UAP charakteryzują się ekstremalnie wysoką prędkością ruchu i w obu przypadkach ich wykrywanie pozostaje trudnym zagadnieniem. W Głównym Obserwatorium Astronomicznym obserwacje UAP są produktem ubocznym prac, skupiających się na codziennej obserwacji meteorów i intruzji kosmicznych.

Metodologia obserwacji UAP

„Niezidentyfikowane, anomalne obiekty powietrzne i kosmiczne to zjawiska trudne do odkrycia. Główną cechą UAP jest niezwykle wysoka prędkość.” Badacze słusznie zauważają, że ludzkie oko nie jest w stanie rejestrować zjawisk, które trwają krócej niż jedna dziesiąta sekundy.

Jako że rejestracja zjawiska, o którym mowa zajmuje około cztery dziesiąte sekundy, zwykłe kamery i aparaty też mają ograniczone możliwości uchwycenia UAP. Jednak dzięki podpowiedziom badaczy z Głównego Obserwatorium Astronomicznego, nawet amatorscy poszukiwacze UFO mogą próbować swoich sił dostosowując swój sprzęt do wytycznych.

Odpowiednie ustawienia takich parametrów jak czas naświetlania, liczba klatek na sekundę i zakres dynamiczny mogą pomóc w amatorskich obserwacjach UAP. Świadczy o tym choćby jeden z wpisów na Reddicie – użytkownikowi z Zadaru (Chorwacja) prawdopodobnie udało się uchwycić zjawisko, które przejawia znane nam cechy UAP.

Cechy obserwowanych „kosmicznych” i „fantomowych” UFO

Badacze z Głównego Obserwatorium Astronomicznego podczas swoich obserwacji określają odległości i prędkości na podstawie kolorystyki tła nieba i obiektu, z wykorzystaniem modelu Rozpraszania Rayleigha i parametru Albedo.

UAP fantomowy

Przedstawiony na powyższym zdjęciu i wykresie kolorystycznym UAP fantomowy ma zerowy parametr albedo. To oznacza jest ciałem całkowicie czarnym, które nie emituje i nie pochłania całego padającego na niego promieniowania.

„Widzimy obiekt tylko dlatego, że osłania promieniowanie w atmosferze z powodu rozpraszania Rayleigha. Kontrast obiektu wynoszący około 0,4 pozwala oszacować odległość do obiektu na około 5 km.” – tłumaczą badacze w swojej pracy.

UAP fantomowe i jasne „jerzyki”

Powyższa fotografia wraz z wykresem kolorystycznym przedstawiają grupę UAP fantomowych i jasnych „jerzyków”. „Jerzyki” to przykład UAP drugiego rodzaju – UAP kosmicznych, które badacze nazwali nawiązując do gatunków ptaków (jerzyki, sokoły i orły).

„Obiekty poruszają się w tym samym kierunku, z mniej więcej tą samą prędkością” – czytamy w artykule. Na podstawie kontrastu badacze oszacowali odległość do obiektów na około 6 km, szerokość obiektów na około 12 metrów i prędkość z jaką się poruszają na około 15 km/s (54 000 km/h).

„Kosmiczne” UFO nad Kijowem

Dwa UAP typu kosmicznego zarejestrowane nad Kijowem (obrazek po prawej) to bardzo jasne obiekty kategorii „orzeł” i „jerzyk”. Obiekty poruszają się z różną prędkością.

Strukturyzowany obraz „orła” (po prawej) sugeruje, że jeśli obiekt znajduje się w odległości 4 km to oznacza, że porusza się z prędkością około 380 m/s (1368 km/h), a jego rozmiar wynosi 25 metrów.

UFO kosmiczne typu „sokół” i wysoko-prędkościowe UAP typu fantomowego

Kolejnym ciekawym przykładem z pracy Głównego Obserwatorium Astronomicznego jest obraz przedstawiający UFO kosmiczne typu „sokół” i wysoko-prędkościowe UAP typu fantomowego.

Obraz strukturyzowany (po prawej) pokazuje, że UAP fantomowy przecina jasny obiekt („sokół”). „Łatwo zauważyć, że fantom jest rzeczywiście nieprzezroczystym ciałem, które osłania promieniowanie jasnego obiektu.” – tłumaczą naukowcy.

Odkrycia Głównego Obserwatorium Astronomicznego ANU

„Widzimy je wszędzie. Obserwujemy znaczną liczbę obiektów, których natura nie jest jasna” – czytamy w artykule badaczy. „Wykrywamy loty pojedynczych, grupowych i eskadr obiektów.”

Luis Elizondo, były dyrektor AATIP, rządowego programu mającego w swojej agendzie zbadanie UAP, wielokrotnie podkreślał powiązanie UAP z technologiami wojskowymi Stanów Zjednoczonych. Wziąwszy pod uwagę aktualne wydarzenia w Ukranie, być może warto zastanowić się czy i w tym przypadku ta korelacja ma jakieś zastosowanie.

Czytaj również: UFO w Ukrainie badane od 17 lat