Ponad 700 zapisów o UFO w Brazylii

Brazylijskie Siły Powietrzne przechowują raporty, nagrania audio, zdjęcia i filmy dotyczące UFO, wykonane zarówno przez personel wojskowy, jak i cywili. Cała dokumentacja trafia do Archiwum Narodowego, agencji powiązanej z Ministerstwem Sprawiedliwości, które oprócz ich przechowywania dba o ich zachowanie i udostępnia je społeczeństwu.

Dokumenty są dostępne w formie fizycznej, ale można uzyskać do nich dostęp poprzez Krajowy System Informacji Archiwalnej (SIAN). Archiwum Narodowe już w 2018 roku miało 743 zapisy, dotyczące pojawienia się UFO w Brazylii. Nie oznacza to, że widziano 743 latające spodki, ale każdy obiekt na niebie, którego nie można było zidentyfikować.

Sprawdź także: GEIPAN – Francuzi też badają UFO

Ponad 700 zapisów o UFO w Brazylii - Archiwum Narodowe

Najstarsze wśród akt Archiwum Narodowego zgłoszenie pochodzi z 1952 r. Pierwsza dokumentacja pojawienia się UFO w Brazylii miała miejsce w Barra da Tijuca w Rio de Janeiro i została zarejestrowana na dziewięciu fotografiach. To, co widoczne jest na pierwszej fotografii jest porównywane do statku DC-5. Z pozostałych fotografii wynika jednak, że obiekt miał kształt dysku i przypominał talerz.

Noc UFO w Brazylii

Najbardziej znane dane dotyczące UFO zostały zebrane podczas Nocy UFO, która miała miejsce 19 maja 1986 roku. Tego dnia, dzięki radarom Zintegrowanego Centrum Obrony Powietrznej i Kontroli Ruchu Lotniczego (Cindacta), wykryto 21 obiektów latających.

Operator wieży na lotnisku São José dos Campos w São Paulo zaobserwował punkty światła, które zmieniały kolor i zapytał pilota Alcira Pereirę czy widzi to samo. Równocześnie z potwierdzeniem pilota wieża kontrolna w São Paulo odebrała niezidentyfikowane sygnały, a Kontrola Ruchu Lotniczego wykryła UFO na radarach.

Ze względu na prędkość poruszania się obiektów Centrum Operacyjne Obrony Powietrznej (CODA) zdecydowało się wysłać myśliwce w ich pościg i przechwycenie. Z pięciu odrzutowców FAB żaden nie odniósł sukcesu, ale Archiwum Narodowe posiada nagrania i oficjalny raport.

Sprawdź również: Oficjalny raport Pentagonu. Nie jesteśmy sami?

UFO w Brazylii - brazylijskie archiwum narodowe

Obcy w São Sebastião

W zbiorach Archiwum Narodowego znajduje się również historia profesora João Freitas Guimarães, który w 1956 roku odwiedził São Sebastião w celach biznesowych. Podczas nocnego spaceru po plaży zauważył duży i kulisty obiekt, który zanurza się w wodzie. Wyłoniło się dwóch mężczyzn. Byli wysocy, mieli bladą skórę i oczy. Nosili coś w rodzaju zielonych kombinezonów, które zwężały się przy szyi, nadgarstkach i kostkach.

Komunikacja została nawiązana za pomocą telepatii i załoga zaprosiła João na spacer po statku. Przez około 40 minut profesor zwiedzał latający statek w towarzystwie obcych. Kolejne spotkanie zaplanowano na rok później w tym samym miejscu. Po ujawnieniu sprawy João uznał jednak, że nowi przyjaciele nie mogli uczestniczyć w drugim spotkaniu.

Brazylijskie Archiwum Narodowe

Brazylijskie Archiwum Narodowe to jedna z najstarszych instytucji w kraju, która powstała w 1838 roku, celem przechowywania dokumentów publicznych. Znaczna część dokumentów dotyczących UFO pochodzi z sektora, który został utworzony w 1969 roku, by badać pozornie nadprzyrodzone zjawiska.

To System Badawczy Niezidentyfikowanych Obiektów Lotniczych (SIOANI) zapoczątkował naukowe badanie zjawisk dotychczas niewyjaśnionych. Powstał w Czwartej Strefie Powietrznej FAB w São Paulo, a dziś nazywa się IV COMAR.

Czytaj także: Podwodne UFO – archiwa rosyjskie