Ponad 700 zapisów o UFO w Brazylii

Brazylijskie Siły Powietrzne przechowują raporty, nagrania audio, zdjęcia i filmy dotyczące UFO, wykonane zarówno przez personel wojskowy, jak i cywili. Cała dokumentacja trafia do Archiwum Narodowego, agencji powiązanej z Ministerstwem Sprawiedliwości, która nie tylko ją przechowuje, ale też udostępnia ją społeczeństwu.

Dokumenty są dostępne w formie fizycznej, ale można uzyskać do nich dostęp poprzez Krajowy System Informacji Archiwalnej (SIAN). Archiwum Narodowe już w 2018 roku zarejestrowało 743 zapisów dotyczących incydentów UFO w Brazylii. 

Nie oznacza to oczywiście, że odnotowano 743 latających spodków. Liczba ta odnosi się do zarejestrowanych na niebie obiektów, których nie udało się w żaden sposób zidentyfikować.

Sprawdź także: GEIPAN – Francuzi też badają UFO

Ponad 700 zapisów o UFO w Brazylii - Archiwum Narodowe

Najstarsze zgłoszenie z akt Archiwum Narodowego pochodzi z 1952 r. Dokumentacja dotarła do Archiwum z Barra da Tijuca w Rio de Janeiro i obejmuje 9 fotografii. To, co widoczne jest na pierwszej fotografii (patrz FOTO 1) może na pierwszy rzut oka przypominać amerykański samolot pasażerski Douglas DC-5. Z pozostałych fotografii wynika jednak, że obiekt miał kształt dysku i przypominał talerz.

Noc UFO w Brazylii

Najczęściej omawiane dane dotyczące UFO zostały zebrane podczas „Nocy UFO”, która miała miejsce 19 maja 1986 roku. Tego dnia, dzięki radarom Zintegrowanego Centrum Obrony Powietrznej i Kontroli Ruchu Lotniczego (Cindacta), wykryto 21 obiektów latających.

Operator wieży na lotnisku São José dos Campos w São Paulo zaobserwował punkty światła, które zmieniały kolor. Zapytał jednego z pilotów, z którym pozostawał w kontakcie – Alcira Pereirę, czy widzi to samo.

Równocześnie, wraz z potwierdzeniem wizualnym pilota, wieża kontrolna w São Paulo odebrała niezidentyfikowane sygnały, a Kontrola Ruchu Lotniczego wykryła UFO na radarach.

Ze względu na prędkość poruszania się obiektów Centrum Operacyjne Obrony Powietrznej (CODA) zdecydowało się wysłać myśliwce w pościg i zaleciło przechwycenie. Z pięciu odrzutowców FAB żaden nie odniósł sukcesu, ale Archiwum Narodowe posiada nagrania i oficjalny raport.

Dopiero 23 lata później, dokładnie 25 września 2009 r., opublikowano raport, podpisany przez tymczasowe Dowództwo Sił Powietrznych (COMDA), datowany na 2 czerwca 1986 r.

„Dowództwo to stoi na stanowisku, że zjawiska te są solidne i odzwierciedlają w pewien sposób inteligencję, ze względu na umiejętność podążania i utrzymywania dystansu od obserwatorów, a także latania w formacji niekoniecznie załogowej”. – czytamy w raporcie.

Sprawdź również: Oficjalny raport Pentagonu. Nie jesteśmy sami?

UFO w Brazylii - brazylijskie archiwum narodowe

Obcy w São Sebastião

W zbiorach Archiwum Narodowego znajduje się również historia profesora João Freitas Guimarães, który w 1956 roku odwiedził São Sebastião w celach biznesowych. Podczas nocnego spaceru po plaży miał zauważyć duży i kulisty obiekt, który zanurzał się w wodzie. Wyłoniło się z niego dwóch mężczyzn – byli wysocy, mieli bladą skórę i oczy. Nosili coś w rodzaju zielonych kombinezonów, które zwężały się przy szyi, nadgarstkach i kostkach.

Komunikacja miała zostać nawiązana za pomocą telepatii, dzięki której załoga zaprosiła João na spacer po statku. Przez około 40 minut profesor zwiedzał latający statek w towarzystwie obcych. Kolejne spotkanie zaplanowano na rok później w tym samym miejscu. Po ujawnieniu sprawy João uznał jednak, że nowi przyjaciele nie mogli uczestniczyć w drugim spotkaniu.

Podsumowanie

Brazylijskie Archiwum Narodowe to jedna z najstarszych instytucji w kraju, która powstała w 1838 roku celem przechowywania dokumentów publicznych. Znaczna część dokumentów dotyczących UFO pochodzi z sektora, który został utworzony w 1969 roku, by badać pozornie nadprzyrodzone zjawiska (SIOANI).

Kolekcja zeznań i dokumentacji, dotycząca Niezidentyfikowanych Obiektów Latających (UFO), do dziś pozostaje najczęściej odwiedzaną w Narodowym Archiwum Brazylii.

To jedno z niewielu miejsc, w których można trafić zarówno na szczegółową dokumentację niezidentyfikowanych obiektów, jak i indywidualne relacje z podróży statkami kosmicznymi obcych.

Czytaj także: Podwodne UFO – archiwa rosyjskie