Jak możemy zdobyć szacunek w galaktyce?

Avi Loeb, izraelsko – amerykański fizyk teoretyczny i założyciel Harvard University Black Hole Initiative promuje pogląd, że inteligentna kultura pozostawia po sobie ślady rozwoju m.in. w postaci kosmicznych śmieci. Ma to sens jeśli weźmiemy pod uwagę nasze aktualne problemy z usuwaniem pozostałości technologii w kosmosie.

Jako szef projektu Galileo profesor Loeb postanowił wyprzedzić nasze czasy nie tylko snując teorie, ale i testując je w praktyce. Wyposażony w najnowsze technologie zespół Galileo będzie koncentrował się na poszukiwaniu pozaziemskich artefaktów technologicznych.

Avi Loeb, znany z odważnych wypowiedzi odnośnie obiektu ʻOumuamua, lubi dzielić się swoimi kontrowersyjnymi spostrzeżeniami w cyklicznych felietonach. Jednym z ciekawszych jest artykuł zatytułowany: „Jak ludzkość może zasłużyć sobie na szacunek istot pozaziemskich?”

Esej Churchilla o życiu obcym

W Q&A odnośnie najnowszej książki „Pozaziemskie” Avi Loeb wyznał, że szuka oznak inteligentnych cywilizacji na niebie, bo ma wrażenie, że nie potrafi znaleźć ich na Ziemi. Jeden z widzów zaśmiał się i zapytał: „Jak definiujesz inteligentną cywilizację?”

Książka „Pozaziemskie” charakteryzuje inteligentną kulturę jako promującą dostatnią przyszłość dzięki współpracy i dzieleniu się wiedzą opartą na dowodach. „Codzienne doniesienia prasowe wskazują, że ludzie niezbyt często przestrzegają tych zasad.” – zauważa nieco gorzko profesor.

„Mamy tendencję do walki ze sobą, przedkładamy uprzedzenia nad dowody i szukamy sposobów na uzyskanie poczucia wyższości w stosunku do innych ludzi. Ta ostatnia tendencja jest źródłem wszelkiego zła w historii ludzkości, ponieważ skutkuje takimi zjawiskami jak elitaryzm, supremacja, nacjonalizm, rasizm, antysemityzm, ludobójstwo i wojny.” – pisze w swoim artykule Avi Loeb.

A skoro mowa o wojnie, niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że tuż przed tym jak został poproszony o pełnienie funkcji premiera Wielkiej Brytanii, Winston Churchill napisał esej o ekscytujących perspektywach poszukiwania życia obcego. Gdyby nie musiał wtedy walczyć z nazistowskim reżimem i mógł poświęcić się swojej oryginalnej wizji, dziś wiedzielibyśmy z pewnością znacznie więcej o kosmosie.

Jeśli jakikolwiek obcy gatunek obserwował nas podczas II wojny światowej, stwierdziłby, że czeka nas wyjątkowo długa droga, zanim zdobędziemy szacunek w skali galaktycznej. Przyjmując założenie, że kultura naukowa opiera się na współpracy to to, co jako ludzkość prezentowaliśmy i obecnie reprezentujemy stanowi zupełne przeciwieństwo inteligentnej cywilizacji.

Czytaj także: Co wiemy o UFO – prezydenci USA

Avi Loeb, profesor nauk ścisłych na Uniwersytecie Harvarda
Abraham „Avi” Loeb, profesor nauk ścisłych na Uniwersytecie Harvarda

Inteligentna cywilizacja

Gdyby dokumentacja medyczna w Chinach była otwarcie udostępniana od pierwszych dni pandemii COVID-19, szczepionki mogłyby zostać opracowane wcześniej, ratując więcej ludzkich żyć.

„Nauka może oferować kompleksowe rozwiązania dla globalnych problemów tylko poprzez współpracę na tej jedynej planecie, którą współdzielimy.” – słowa Aviego Loeb z pewnością dotkną tych, którzy ze względu na wirusa stracili przyjaciół i bliskich. Udarzają jednak swoją prostotą i prawdziwością.

„Dzielenie się wiedzą sprawia, że ​​nauka jest grą o nieskończonej sumie, z której wszyscy korzystają.” – zauważa profesor. A do najbardziej rewolucyjnych przełomów prowadzą badania napędzane ciekawością.

„Kiedy Einstein opracował ogólną teorię względności w 1915 roku, myślał głównie o jej zastosowaniu do Układu Słonecznego i kosmosu”. Nie wyobrażał sobie, że jego rozważania odegrają kluczową rolę w powstałej sto lat później technologii GPS. „Podobnie twórcy mechaniki kwantowej nie wyobrażali sobie jej licznych zastosowań w urządzeniach elektronicznych i komputerach.”

Czytaj także: UAP – Analiza fundamentalna

Autor: Mark Neal

Inteligentna cywilizacja ukierunkowana na postęp naukowy nie generuje zniszczenia na własnej planecie. „Nie ma wątpliwości, że zwiększony poziom gazów cieplarnianych powoduje ocieplenie Ziemi.” – czytamy na stronie NASA. „Obecny trend ocieplenia ma szczególne znaczenie, ponieważ prawdopodobne (na ponad 95%) jest wynikiem działalności człowieka od połowy XX wieku i przebiega w tempie niespotykanym od tysiącleci.”

Jak wynika z oceny NCEI, Grenlandia w latach 1993-2019 traciła średnio 279 mld ton lodu rocznie, podczas gdy Antarktyda traciła około 148 mld ton lodu. Globalny poziom morza podniósł się o 20 centymetrów w ciągu ostatniego stulecia. Kwasowość wód powierzchniowych oceanów wzrosła o około 30%, co jest wynikiem wchłaniania dwutlenku węgla przez ocean.

Coraz bardziej ekstremalne wydarzenia pogodowe są odnotowywane w różnych częściach świata. Patologiczne rybołówstwo i wycinka lasów prowadzą do wymierania kolejnych gatunków. Tymczasem świadomość społeczna pozostaje niska, a działania podejmowane w zakresie zatrzymania destrukcyjnego procesu są niewystarczające.

Czy zdążymy rozwinąć się na tyle, by stać się inteligentną cywilizacją zanim dokończymy dzieła destrukcji? Im więcej pojedynczych jednostek bagatelizuje problemy na poczet ciągłego dążenia do bycia lepszym od innych, tym mniejsze mamy szanse, zarówno my sami, jak i kolejne pokolenia.

Poszukiwanie inteligentnego życia poza ziemią

„Możemy rzucić okiem na naszą przyszłość znajdując technologiczne sygnatury cywilizacji pozaziemskich, które miały więcej czasu na rozwój swojej nauki dlatego, że ich gwiazdy macierzyste powstały przed słońcem.” – zauważa Avi Loeb.

„Wiedza naukowa o istnieniu istot pozaziemskich może na pierwszy rzut oka wydawać się bezużyteczna, ale może nieść praktyczną korzyść w postaci motywowania naszej cywilizacji do wspólnego działania i unikania wojen.”

Jeśli każdy z nas będzie chciał stosować się do zasad współpracy i dążyć do wiedzy opartej na dowodach, udowodnimy, że na Ziemi istnieje inteligentny gatunek. „Może wtedy stanie się jasne, dlaczego tak długo nas ignorowali.” – zauważa profesor, odnosząc się do paradoksu Fermiego.

„Mądrzejsze zachowanie może zapewnić nam zaszczytne miejsce w klubie inteligentnych cywilizacji galaktycznych po raz pierwszy w historii ludzkości.”

Czytaj także: NASA zajmie się badaniem UFO