Jak możemy zdobyć szacunek w galaktyce?
W Q&A odnośnie najnowszej książki „Pozaziemskie” Avi Loeb wyznał, że szuka oznak inteligentnych cywilizacji na niebie, bo nie potrafi znaleźć ich na Ziemi. Według izraelsko – amerykańskiego fizyka teoretycznego, inteligentna kultura pozostawia po sobie ślady nauki. W dążeniu do ogólnego dobrobytu dzieli się wiedzą, opartą na twardych dowodach.
Esej Churchilla o życiu obcym
Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że tuż przed tym jak został poproszony o pełnienie funkcji premiera Wielkiej Brytanii, Winston Churchill napisał esej o ekscytujących perspektywach poszukiwania życia obcego. Gdyby nie musiał wtedy walczyć z nazistowskim reżimem i mógł poświęcić się oryginalnej wizji, dziś wiedzielibyśmy pewnie znacznie więcej o kosmosie.
Czytaj także: Co wiemy o UFO – prezydenci USA

„Prawda jest taka, że jako ludzie mamy tendencję do walki ze sobą, przedkładamy uprzedzenia nad dowody i szukamy sposobów, by czuć się lepszymi w stosunku do innych ludzi.” – czytamy w artykule profesora Aviego Loeb dla Scientific American. „Ta ostatnia tendencja jest źródłem wszelkiego zła w historii ludzkości, ponieważ skutkuje takimi zjawiskami jak elitaryzm, supremacja, nacjonalizm, rasizm, antysemityzm, ludobójstwo i wojny.”
Jeśli jakikolwiek obcy gatunek obserwował nas podczas II wojny światowej, stwierdziłby, że czeka nas wyjątkowo długa droga, zanim zdobędziemy szacunek w skali galaktycznej. Kultura naukowa opiera się na współpracy. Ta z kolei jest przeciwieństwem tego, co jako ludzkość obecnie reprezentujemy.
Inteligentna cywilizacja
Gdyby dokumentacja medyczna w Chinach była otwarcie udostępniana od pierwszych dni pandemii COVID-19, szczepionki mogłyby zostać opracowane wcześniej, ratując więcej ludzkich żyć. „Nauka może oferować kompleksowe rozwiązania dla globalnych problemów tylko poprzez współpracę na tej jednej planecie, którą wszyscy dzielimy.” – czytamy słowa Aviego Loeb.

Warto także podkreślić, że cywilizacja ukierunkowana na naukę nie generuje zniszczenia na własnej planecie. „Nie ma wątpliwości, że zwiększony poziom gazów cieplarnianych powoduje ocieplenie Ziemi.” – czytamy na stronie NASA odnośnie klimatu. „Obecny trend ocieplenia ma szczególne znaczenie, ponieważ prawdopodobne (na ponad 95%) jest wynikiem działalności człowieka od połowy XX wieku i przebiega w tempie niespotykanym od tysiącleci.”
Jak wynika z oceny NCEI, Grenlandia w latach 1993-2019 traciła średnio 279 mld ton lodu rocznie, podczas gdy Antarktyda traciła około 148 mld ton lodu. Globalny poziom morza podniósł się o 20 centymetrów w ciągu ostatniego stulecia. Kwasowość wód powierzchniowych oceanów wzrosła o około 30%, co jest wynikiem wchłaniania dwutlenku węgla przez ocean.
Coraz bardziej ekstremalne wydarzenia pogodowe są odnotowywane w różnych częściach świata. Patologiczne rybołówstwo i wycinka lasów prowadzą do wymierania kolejnych gatunków. Tymczasem świadomość społeczna jest w praktyce dość niska, a działania podejmowane w zakresie zatrzymania destrukcyjnego procesu są niewystarczające.
Pozostaje mieć nadzieję, że dane nam będzie rozwinąć się na tyle, by stać się inteligentną cywilizacją zanim dokończymy dzieła destrukcji.
Czytaj także: NASA zajmie się badaniem UFO