Najlepsze dotychczas zdjęcie UFO? [Jezioro Cote]

We wrześniu 1971 zespół National Geographic Institute of Costa Rica badał potencjalny wpływ projektu hydroelektrycznego w pobliżu wulkanu Arenal na otaczające grunty i wody.

Fotograf Sergio Loaiza znajdując się na pokładzie samolotu Aero Commander F680, z wysokości 3050 metrów nadzorował pracę aparatu do tworzenia map. Kamera robiła zdjęcia wody i lasu deszczowego w czerni i bieli, w wysokiej rozdzielczości, w 20-sekundowych odstępach.

Ekipa badawcza zauważyła, że anomalny obiekt został uchwycony podczas sesji nad jeziorem Cote dopiero w momencie gdy wyciągali negatywy. Zdjęcie, na którym pojawiło się UFO, zostało zrobione na obszarze, na którym badano potencjalne sposoby połączenia jeziora Cote z pobliską laguną Arenal.

Coś, co zdaje się być błyszczącym metalowym dyskiem pojawiło się na klatce numer 300, ze znacznikiem czasu 8.25. Później rozmiar obiektu oszacowano na 36,5 – 67 metrów.

Czytaj również: Podwodne UFO – archiwa rosyjskie

UFO nad jeziorem Cote

Ekscytacja z odrycia została bardzo szybko ugaszona przez wierchuszkę Narodowego Instytutu Geograficznego, która zakazała dyskusji na ten temat. Sprawa powróciła na światło dzienne dopiero w 2021 roku wraz z artykułem Gideona Lewisa-Krausa w New Yorkerze.

Niedawno kopię fotografii nabyła UAPMedia UK od obywatela Kostaryki Estebana Carranzy. 40-letni negatyw 8×10 jest „kontaktową” kopią oryginalnego negatywu, który znajduje się w Narodowym Archiwum Kostaryki.

W zeszłym roku Esteban Carranza wysłał negatyw do laboratorium fotograficznego w Kansas. Użył skanera Tango Drum Scanner i wyprodukował bardzo wysokiej jakości skan o wielkości 1,7 GB.

Skaner bębnowy działa zasadniczo jak precyzyjny aparat cyfrowy, używany do skanowania materiałów odblaskowych i przezroczystych w niezwykle wysokiej rozdzielczości. Przechwytuje obraz za pomocą światła analogowego, tworząc możliwie najwięcej szczegółów w każdym kanale kolorów, a następnie przekształca go w plik cyfrowy.

Porównanie starego zdjęcia i wersji cyfrowej. Źródło: UAP MEdia UK

Najlepsze dotychczas zdjęcie UFO?

Wszyscy trzej technicy, którzy lecieli w samolocie nad jeziorem Cote, przeszli szkolenie w zakresie fotografii lotniczej od US Army Map Service. Późniejszego badania fotografii podjął się między innymi dr Jacques Vallée i kostarykański badacz UFO Ricardo Vílchez.

Luis Elizondo, były dyrektor programu AATIP, działającego pod Agencją Wywiadowczą Departamentu Obrony, wypowiedział się w tym temacie tak: „Raporty pilotów o gładkim, błyszczącym, soczewkowym statku nie są niczym nowym. W rzeczywistości nawet dziś piloci, zarówno cywilni, jak i wojskowi, wraz z załogami, bywają świadkami tego rodzaju incydentów i wskazują na możliwości operowania tych obiektów – znacznie wykraczające poza znany stan techniki. Na szczęście coraz częściej nowe incydenty trafiają do Kongresu dzięki odwadze naszych wspaniałych mężczyzn i kobiet w mundurach. W AATIP incydenty te były zaskakująco powszechne”.

Jeremy Corbell, dokumentalista, mówi z kolei: „Jeżeli chcemy znaleźć sens w obecności UFO, musimy pamiętać, że najbardziej efektywni jesteśmy wtedy, kiedy analizujemy w większym gronie. Historyczne zdjęcia, takie jak to z Kostaryki, wciąż mogą opowiedzieć wiele historii, ale prawda jest taka, że tuż za rogiem mamy inne dane, z których możemy wyciągać wnioski. Jeśli będziemy potrafili społecznie demokratyzować i crowdsourcingowo szukać odpowiedzi – przybliżymy się do prawdy znacznie szybciej, niż gdybyśmy po prostu czekali na dalsze potwierdzenie ze strony naszych rządów. Jestem zachwycony, że obrazy o wyższej wierności wciąż się pojawiają, zwłaszcza jeśli pozwalają nam rzucić okiem na temat UFO w przeszłości. To sprawia, że ​​można się zastanawiać, jakie inne dowody UFO czają się w pudełkach lub plikach, do tej pory pozostających nieuchwytnymi. Jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości coraz więcej osób będzie przedstawiać cenne informacje i dowody.”

Sprawdź również: NASA zajmie się badaniem UFO