UFO na Ukrainie – badane od 17 lat

Kto bada incydenty UFO na Ukrainie i dlaczego? Dzięki tłumaczeniu artykułu z portalu Hromadske wiemy jak wygląda podejście do tematu niezidentyfikowanych obiektów latających w sąsiadującym z nami kraju.

Wraz z końcem czerwca amerykański wywiad opublikował raport dotyczący niezidentyfikowanych obiektów latających, rejestrowanych przez wojsko USA od początku 2004 roku.

Choć na Ukrainie, podobnie jak w Polsce, doniesienia o UFO odbierane są najczęściej dość sceptycznie, okazuje się, że całkiem poważni badacze zgłębiają temat od 17 lat. Zgromadzili się wokół jedynej jednostki badawczej, która analizuje anomalie związane z UFO na Ukrainie – Centrum Badawczego „Zond”.

Sprawdź także: GEIPAN – Francuzi też badają UFO

Ukraińskie Centrum Badań Anomalii „Zond”

Ukraińskie Centrum Badań Anomalii „Zond” działa od 2004 roku. Jego członkowie są intelektualnymi spadkobiercami Komisji Badania Zjawisk Anomalnych, która działała w ramach Towarzystwa Naukowo-Technicznego Radioelektroniki i Łączności im. Popowa jeszcze w czasach sowieckich. Na jej czele stanął przewodniczący Komisji Kosmicznej Akademii Nauk – Georgy Pisarenko.

Organizacja jest członkiem ukraińskiego stowarzyszenia lotniczego i współpracuje z Instytutem Technologii Lotniczych im. Igora Sikorskiego KPI. Nie otrzymuje wsparcia finansowego od państwa, ale państwo zapewnia jej pomieszczenia robocze oraz wsparcie informacyjne. Zond finansuje swoje działania głównie dzięki crowdfundingowi.

Ekspedycja terenowa badaczy Zond. Źródło: hromadske.com

Jak Zond bada anomalie?

Ukraińskie Centrum Badań Anomalii posiada specjalne kompleksy monitorujące. Jedna ze stref monitorowanych znajduje się w rejonie Makarowskim w obwodzie kijowskim.

System stale fotografuje określony obszar nieba i dzięki stworzonemu przez Zond algorytmowi, identyfikuje obiekty według jasności, koloru, kontrastu lub charakterystyki ruchu. Organizacja stworzyła także bota, który wysyła badaczom wyniki.

Ponad 90% anomalii okazuje się ostatecznie całkowicie wytłumaczalne. Anomalia manifestująca zjawisko lub cechę, która wykracza poza parametry znanych nam zjawisk jest wyjątkowo rzadka, ale się zdarza.

Materiał filmowy z obserwacji anomalnego zjawiska we wsi Wilne, powiat Krzywy Róg, 2012. Źródło: hromadske.ua

UFO na Ukrainie – przypadki

„Kilka lat temu badaliśmy obiekt w pobliżu Krzywego Rogu, który wyglądał jak odwrócona litera T. Miał około 7 metrów i ciemnobrązowy kolor. Unosił się w powietrzu nad małym zbiornikiem. Przeprowadziliśmy dokładną analizę, pojechaliśmy w teren, a nawet sfilmowaliśmy kamerą wideo. Ale nigdy nie byliśmy w stanie dowiedzieć się, co to właściwie było.”

Anomalie zgłaszają głównie naoczni świadkowie, ale stacje pogodowe także czasem dzielą się swoimi anomalnymi obserwacjami. Trzy lata temu astronomowie zgłosili, że w rejonie Kijowa spadł meteoryt, który posiadał oznaki anomalii.

Dostarczone zdjęcia pokazywały, że obiekt obracał się podczas spadania. Organizacja jednak nigdy go nie znalazła, mimo że przeczesała kilka pobliskich pól z wykrywaczem metalu.

„Jeśli chodzi o zjawiska, które pozostały nierozwiązane, mamy hipotezę opartą na mechanice kwantowej – o rozgałęzionych wszechświatach Everetta Hugha. Ta hipoteza zakłada, że ​​istnieją światy równoległe, które mogą się wzajemnie przenikać. Doszliśmy do tego wniosku po 16 latach badań naukowych.” – wypowiada się Artem Bilyk.

„Zond” nie ma tak rozwiniętych programów badawczych jak wojsko amerykańskie, ale ma wiele kompleksów monitorujących, które rejestrują ciśnienie, temperaturę i parametry pola magnetycznego.

Nie jest to globalny system monitoringu, który pozwoliłby na pełne rozszerzenie algorytmów, ale ogólnokrajowy monitoring będzie się rozwijał. A to może przynieść szersze zrozumienie anomalnych zjawisk powietrznych.

Być może zainteresuje Cię również: Podwodne UFO – archiwa rosyjskie