UFO FAQ

Co oznacza skrót UFO?

Skrót UFO, z angielskiego Unidentified Flying Object to inaczej Niezidentyfikowany Obiekt Latający (NOL). Skrót UFO odnosi się do obiektu (lub zjawiska), którego identyfikacja w momencie zgłoszenia jest niemożliwa.

Podczas gdy większość UFO, po wdrożeniu odpowiedniego śledztwa, jest identyfikowana jako konwencjonalne obiekty i zjawiska powietrzne, część pozostaje niemożliwa do zidentyfikowania.

W potocznym użyciu, termin UFO zaczął być używany w odniesieniu do obcych statków kosmicznych i tzw. latających spodków. Jako że skrót UFO na przestrzeni ostatnich dekad stał się obiektem stygmatyzacji, na szczeblu politycznym i wojskowym używa się skrótu UAP. Dopiero oficjalne rozkazy, wydane w ubiegłym roku po publikacji raportu Pentagonu, ściągają piętno z UFO i owocują setkami zgłoszeń obserwacji (patrz: Politico 05.22). 

UAP – co to jest?

UAP to w dokładnym tłumaczeniu niezidentyfikowane zjawiska powietrzne (Unidentified Aerial Phenomena). Termin UAP początkowo był używany głównie przez organizacje brytyjskie. Wraz z popularyzacją skrótu UFO i jego rosnącą stygmatyzacją, UAP jest częściej używane w amerykańskich środowiskach militarnych, politycznych i naukowych, jako termin znacznie bardziej neutralny.

W sierpniu 2020 roku powołana została specjalna grupa zadaniowa ds. Niezidentyfikowanych Zjawisk Powietrznych, UAP Task Force

Skąd wiemy, że UAP to nie ziemska technologia?

Według relacji członków sił powietrznych, obiekty uwieczniane na nagraniach i zawarte w rządowej dokumentacji posiadają specyficzne cechy, które pozostają poza naszymi obecnymi możliwościami technologicznymi.

Co więcej, zgromadzona dokumentacja dotyczy także zarejestrowanych obiektów i zjawisk, które zdają się przeczyć znanym nam prawom fizyki i aerodynamiki. Sean Cahill (emerytowany Główny Dowódca Broni) oraz Christopher Mellon (były Zastępca Asystenta Sekretarza Obrony) w ubiegłym roku mówili o tym w wywiadzie dla CNN.

Niektóre obiekty poruszają się z prędkością przekraczającą 18 000 km/h, nie posiadając żadnych powierzchni sterowych, ani wykrywalnych środków napędu. Posiadają możliwość unoszenia się w powietrzu bez ruchu i możliwość zmiany toru lotu pod kątem prostym. W wielu zgłaszanych przypadkach UAP wyprzedzają ruchy pilotów zanim ci osiągają swoje CAP pointy (pozycje bojowe).

Luis Elizondo w wywiadzie dla Washington Post mówi o 5-ciu cechach charakterystycznych UAP. Wśród nich umiejętność kamuflażu i transmedialne poruszanie się w atmosferze ziemskiej, kosmicznej i wodzie. 

Film dokumentalny The Phenomenon (2020) jest podsumowaniem wypowiedzi wysokich rangą przedstawicieli rządowych, zawiera także rozmowy ze świadkami masowych incydentów.

Pentagon, a UFO
UFO - niezidentyfikowane obiekty latające

Zgodnie z ustawą o wolności informacji (FOIA), na stronie Naval Air Systems Command (NAVAIR) możliwe jest pobranie nagrań odtajnionych przez Pentagon we wrześniu ubiegłego roku.

Sprawdź artykuły odnośnie UAP, zarejestrowanych przez Pentagon:

Nagrania odtajnione przez Pentagon 2020

Trójkątne UFO nad USS Russell w lipcu 2019

„Nie mamy wyjaśnienia” – nowe nagranie UAP z poligonu

UFO tylko w USA?

Na podstawie dostępnych danych można wyciągnąć wniosek, że incydenty z udziałem UAP mają miejsce przede wszystkim w krajach o wysokim potencjale wojskowym. Prawdopodobnie szczególnie należy uwzględnić te, które posiadają największą liczbę głowic jądrowych.

Wśród wymienionych wyżej krajów Stany Zjednoczone wyróżnia język urzędowy. Język angielski znacznie ułatwia międzynarodowy przepływ informacji, dzięki czemu danych odnośnie UAP mamy stamtąd najwięcej. Osobną kwestią jest fakt, że w USA presja społeczna ma większe znaczenie niż w pozostałych niegdysiejszych mocarstwach.

Stany Zjednoczone nie mają jednak wyłączności na incydenty UFO. Podwodne UFO w archiwach rosyjskich to tylko jeden z potencjalnych dowodów. Perspektywa ewentualnej współpracy Chin i USA w kwestii UFO także jest zastanawiająca. Obecność obcych cywilizacji na ziemi otwarcie uwzględnia były dyrektor programu kosmicznego Izraela. Jednostki badające UFO są aktywne także w takich krajach jak: Indie, Brazylia, Włochy, Francja, Ukraina czy Japonia.

Jaki jest cel UFO na Ziemi?

W związku z wyjątkowo ograniczonym dostępem do informacji, które można byłby potwierdzić u różnorodnych źródeł, ciężko jest spekulować co do celowości UAP / UFO. Wszystko co na ten moment wiemy oparte jest w głównej mierze na częstotliwości występowania nieizdentyfikowanych obiektów w określonych miejscach.

Wiemy, że UFO „interesuje” broń nuklearna. Jednak środowisko militarne nie dostarcza jednoznacznej odpowiedzi nawet co do natury obiektów, ciężko więc mówić o ich potencjalnej celowości. Najwięcej odpowiedzi zdaje się dostarczać psychologia. Dr John Mack, psychiatra z z Harvardu i zdobywca nagrody Pulitzera, przez wiele lat gromadził zeznania świadków, mających styczność z UFO.

Profesor John E. Mack trzymał także pieczę nad śledztwem po głośnym incydencie UFO w Zimbabwe w 1994 r. Rozmowy przeprowadzone z dziećmi ze szkoły Ariel w Ruwi pokrywają się z wnioskami osób, które utrzymywały, że zostały uprowadzone przez UFO przebywając w Stanach Zjednoczonych. „Oni mogą próbować nam powiedzieć, że świat się kończy.” 

Dlaczego komórki nie rejestrują UFO?

Na to pytanie najlepiej odpowiada Avi Loeb: Sceptycy odnośnie niezidentyfikowanych zjawisk lotniczych (UAP) często twierdzą, że jeśli rzeczywiście na naszym niebie jest niezwykłego, jak sugeruje raport Hainesa dla Kongresu, ta rzecz zostałaby wychwycona dawno temu przez kamery telefonów komórkowych. Odrzucają spostrzeżenie, że statystyki raportów UAP implikują rzadkie przypadki.

Szansa, że ​​telefon komórkowy zobrazuje UAP jest niewielka, biorąc pod uwagę niewielki ułamek czasu i niewielką część nieba monitorowanego przez telefony komórkowe. Biorąc pod uwagę te niskie statystyki, jest bardziej prawdopodobne, że satelity wywiadowcze i czujniki wojskowe jako pierwsze zauważą UAP, ponieważ regularnie badają znacznie większą objętość atmosfery dla celów bezpieczeństwa narodowego. Co więcej, ich kamery są znacznie bardziej czułe i obejmują większe pole widzenia niż kamery w telefonach komórkowych.

Przyczyną, dla której nagrania i zdjęcia UFO najczęściej są niewyraźne może być przede wszystkim wysoka prędkość, z którą poruszają się obiekty, ale i wysoka zmienność kierunku lotu, transmedialne poruszanie czy umiejętność maskowania. Mówimy o technologii, która potencjalnie znacznie przewyższa naszą, nawet w aspekcie zrozumienia i wykorzystania praw fizyki.

Wobec dostępnych informacji uchwycenie obiektu UFO wydaje się możliwe wyłącznie za pomocą wyspecjalizowanych narzędzi. Prawdopodobnie najlepsze dotychczas zdjęcie UFO zostało wykonane z pokładu samolotu Aero Commander F680 z aparatu do tworzenia map. Zdjęcie w praktyce zawdzięczamy ustawieniu kamery, które pozwalało na robienie zdjęć w 20-sekundowych odstępach, w wysokiej rozdzielczości.

Jak wyglądają istoty pozaziemskie?

Nadzwyczaj ograniczony dostęp do wiarygodnych informacji sprawia, że ciężko jest wysnuwać jakiekolwiek wnioski. Istnieją jednak nagrania, których autentyczność została potwierdzona przez niezależne instytucje rządowe. Niektóre z tych dowodów pozwalają niejako na zobrazowanie pasażerów niezidentyfikowanych obiektów latających.

Sprawdź: Istoty pozaziemskie? Film z Turcji (Kumburgaz)

Dodaj komentarz