Rosyjscy astronauci o UFO w kosmosie

„Myślę, że nie jesteśmy sami we Wszechświecie. Wierzę, że ktoś lub coś pochodzenia pozaziemskiego odwiedziło Ziemię.” – mówi astronauta Wiktor Afanasjew. Jednak nie wszycy godzą się na to, by UFO, które obserwujemy utożsamiać od razu z obcymi cywilizacjami.

„Im więcej latasz w przestrzeni, tym większą ilość niesamowitych rzeczy widzisz.” – przyznaje Story Musgrave.

Franklin „Story” Musgrave, amerykański lekarz i astronauta, weteran pięciu misji wahadłowców kosmicznych przyznaje: „Lot kosmiczny sam w sobie poszerza horyzonty tak, że otwierasz się na wiele możliwości”. Musgrave sam widział i sfotografował kilka UFO w kosmosie. Mimo to nie wierzy, by były to statki z innych planet.

Sprawdź także: NASA zajmie się badaniem UFO

Zeznania Władimira Kowalonoka

Jeden z rosyjskich astronautów, Władimir Kowalonok – były członek załogi radzieckiej stacji kosmicznej Salut 6 w 1978 i 1981 roku – podczas swojej drugiej ekspedycji (Salut 6 – EO-6) miał zobaczyć niezidentyfikowany obiekt o eliptycznym kształcie.

5 maja 1981 roku, około godziny 18:00, kiedy stacja kosmiczna przelatywała nad RPA, Kowalonok odnotował lecący równolegle ze stacją obiekt. Miał wyglądać tak, jakby obracał się w kierunku lotu.

„Przedmiot przypominał sztangę. Widziałam, jak staje się przezroczysty i że ma jakby ciało w środku. Na końcu zauważyłem coś w rodzaju wyładowania gazowego, jakby obiekt był reaktywny. Wtedy wydarzyło się coś, co bardzo trudno mi opisać z punktu widzenia fizyki.” – czytamy wypowiedź Kowalonoka.

Rosyjscy kosmonauci o UFO w kosmosie
Szkic UFO Władimira Kowalonoka. Źródło: How&Whys

„Moim zdaniem obiekt raczej nie został przez kogokolwiek stworzony, ponieważ żaden wytworzony sztucznie przedmiot nie mógłby osiągać takich form. Nie znam niczego, co mogłoby wykonywać takie ruchy, a przy tym zacieśniać się, a potem rozszerzać i pulsować.” – zeznaje astronauta.

„Kiedy obserwowałem obiekt wydarzyły się dwie eksplozje. Najpier eksplodowała jedna część obiektu, a potem, 0,5 sekundy później, wybuchła druga część. Zadzwoniłem do drugiego członka załogi, Wiktora, ale nie zdążył zobaczyć żadnej z tych rzeczy.”

Władimir Kowalonok dodaje: „Obiekt poruszał się po suborbitalnej ścieżce, inaczej nie byłbym w stanie go zobaczyć.” Tuż po eksplozji stacja wchodziła w strefę zmierzchu. Nigdy później członkowie załogi nie odnotowali podobnych obiektów.

Amerykański dziennikarz kosmiczny Jim Oberg, szukając racjonalnego wyjaśnienia incydentu, sugerował, że kosmonauta mógł mieć do czynienia z tajnymi testami rakietowymi. Mimo że żadne testy nie były wtedy zaplanowane, w teorii rakiety mogłyby zachowywać się podobnie jak obiekt z relacji Kowalonoka.

Poniżej wysokości 100 km rakiety zostawiają ślady podobne do oparów samolotów, ale kiedy znajdują się na wysokości wyższej niż 100 km, pióropusze spalin buchają w próżni kosmicznej. Według dziennikarza „są półprzezroczyste, świecące, nieustannie zmieniają kształt i znikają całkowicie w ciągu kilku minut”.

Czytaj także: Technologia UFO, a nasze możliwości

Incydent Wiktora Afanasjewa

Temat UFO w kosmosie poruszył także pułkownik rosyjskich sił powietrznych i astronauta, Wiktor Afanasjew. Incydent, którego był świadkiem, zdecydował się ujawnić dopiero po upadku Związku Radzieckiego.

W kwietniu 1979 roku, w drodze do sowieckiej stacji kosmicznej Salut 6, zobaczył niezidentyfikowany obiekt, który zwrócił się w stronę jego statku i zaczął podążać za nim w przestrzeni kosmicznej.

Podążał za nami przez połowę naszej orbity. Obserwowaliśmy go po jasnej stronie, ale kiedy weszliśmy w strefę cienia zniknął całkowicie. Była to konstrukcja inżynierska, wykonana z jakiegoś rodzaju metalu, o długości około 40 metrów z wewnętrznymi kadłubami. 

Obiekt był tu wąski, tu szerszy, a wewnątrz znajdowały się otwory. W niektórych miejscach wiadać było odstające elementy przypominające małe skrzydła. Obiekt był bardzo blisko nas. Sfotografowaliśmy go, a nasze zdjęcia pozwoliły oszacować, że obiekt znajduje się w odległości od 23 do 28 metrów od nas.

Załoga na bieżąco informowała Kontrolę Misji o rozmiarze, kształcie i położeniu obiektu. Niestety zarówno zdjęcia, jak i transmisje głosowe zostały skonfiskowane i nigdy nie zostały ujawnione. Kiedy astronauta wrócił na Ziemię, miał zostać przesłuchany i kazano mu nigdy z nikim nie rozmawiać na temat UFO w kosmosie.

UFO w kosmosie - Wiktor Afanasjew
Szkic UFO wykonany przez Wiktora Afanasjewa. Źródło: How&Whys

Czytaj także: Podwodne UFO – archiwa rosyjskie