David Fravor o Tic-Tac UFO – Wywiad dla NBC News

David Fravor, emerytowany dowódca Grupy Uderzeniowej Lotniskowców USS Nimitz, jest jednocześnie jednym z pilotów myśliwców, którzy uczestniczyli w treningu u wybrzeży południowej Kalifornii 2004 roku.

Pierwsze wzmianki o niezidentyfikowanych obiektach latających pojawiły się w listopadzie 2004 r. Operator radaru Kevin Day zauważył specyficzne, stosunkowo wolno poruszające się obiekty w pobliżu wyspy San Clemente w stanie Kalifornia.

Obiekty wymagały dokładnego zbadania przede wszystkim ze względu na fakt, że zajmowały przestrzeń powietrzną, na której odbywały się ćwiczenia wojskowe. Jeden niezidentyfikowany obiekt, który znamy obecnie jako Tic-Tac UFO, udało się złapać kamerą na podczerwień (FLIR).

Czytaj więcej: Wiarygodne dowody na istnienie UFO? Nagrania odtajnione przez Pentagon 2020

David Fravor, jako członek Grupy Uderzeniowej Lotniskowców USS Nimitz, podczas ćwiczeń badał wskazania radarowe śledzone przez uprzednie dwa tygodnie przez inną część grupy uderzeniowej.

Dokonał wizualnego potwierdzenia jednego z obiektów – biały i owalny obiekt unosił się tuż nad powierzchnią oceanu. Ocenił, że może mieć około 40 stóp (12 metrów).

„To najdziwniejsza, najbardziej niezrozumiała latająca rzecz, jaką kiedykolwiek widziałem” mówi Gadiemu Schwartzowi David Fravor w wywiadzie z 16 kwietnia 2021.

Tic-Tac UFO – świadome obecności pilotów?

Dowódca eskadry myśliwców Marynarki Wojennej mówi o perfekcyjnie gładkim obiekcie przypominającym tic-tac. Obiekt poruszał się w przód, w tył, w prawo i w lewo zupełnie jakby odbijał się na zasadzie piłki ping pongowej.

Myśliwiec F/A-18 Hornet zaczął okrążać niezidentyfikowany obiekt na wysokości około 6 kilometrów nad poziomem oceanu. „Tic Tac” znajdował się wtedy na wysokości około 15 metrów nad powierzchnią. Fravor uznał, że musi sprawdzić co to jest z bliższej odległości, podczas gdy drugi pilot zdecydował się zostać na swojej wysokości.

„Kiedy obniżałem lot, obiekt się unosił. Dosłownie był świadomy naszej obecności, bez wątpienia. Zachowywał się jak moje lustrzane odbicie.” – relacjonuje Fravor „Przecinam w poprzek. Jestem jakieś pół mili od obiektu (ok 800 metrów). W jakiejś połowie okrążenia to coś znajduje się tuż naprzeciwko mnie i nagle puf! Zniknęło. Jednej minuty jest, a następnej sekundy znika, jak w magicznej sztuczce. Więc pytam pozostałych pilotów – widzicie go? A oni na to – zniknęło, po prostu się ulotniło.”

„Jaka była pierwsza myśl, która przyszła ci do głowy, gdy zobaczyłeś co zrobił ten obiekt?” – pyta w wywiadzie Gadi Schwartz. „Co to do cholery było?” – odpowiada David z uśmiechem. Kiedy załoga Fravor`a powiedziała następnej grupie co się wydarzyło, ci byli już gotowi uchwycić to na kamerze. A oto co udało im się nagrać.

Niezidentyfikowany obiekt z nagrania „FLIR”

„Jak myślisz co to jest?” Na to pytanie David Fravor odpowiada: „Szczerze nie mam pojęcia. Nie wydaje mi się, żebyśmy rozwinęli taką technologię. Nie wydaje mi się, żebyśmy rozwinęli taką technologię na tej planecie. Do dzisiejszego dnia nie wiemy co to było – choć to widzieliśmy, ścigaliśmy, weszliśmy z tym w interakcję. To było spektakularne.”

Raport z incydentu, w którym brał udział niezidentyfikowany obiekt, ostatecznie trafił do Pentagonu i wylądował na biurku Luisa Elizondo. Elizondo był wtedy dyrektorem AATIP (Advanced Aerospace Threat Identification Program – Program Identyfikacji Wyższych Zagrożeń Lotniczych).

To był organ dochodzeniowy skupiony na tym, co nazywamy UAP (Unidentified Aerial Phenomenon – Niezidentyfikowane Zjawiska Powietrzne przyp. tłum.), w języku potocznym znanym jako UFO” – mówi obecnie Elizondo.

„Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych i agencjach wywiadowczych obserwowaliśmy te obiekty w naszej przestrzeni powietrznej przez ostatnie kilka dekad . Obiekty, które nie mają skrzydeł, nie mają kabin, nie mają nawet żadnych oznak, które świadczyłyby o jakimkolwiek napędzie, jak na przykład silnik. A jednak wciąż są w stanie przeczyć ziemskiej grawitacji.

Nagrania odtajnione przez Pentagon to nie jedyne wiarygodne dowody na istnienie UFO. Inne kraje też odtajniły pewną część swojej dokumentacji. Nagrania ujawniły na przykład siły powietrzne Meksyku. W sieci krąży także film nagrany przez pilota chilijskiego helikoptera wojskowego, któremu udało się złapać celownikiem obiekt zdający się wytwarzać pewnego rodzaju gaz lub parę (4 minuta wywiadu). Władze kraju przyznają, że badały zjawisko, ale nie były w stanie ustalić co to jest. Główny problem, w przypadku tego typu nagrań, polega na tym, że są wyjęte z kontekstu i dostarczają mało szczegółowych informacji więc ciężko je przeanalizować.

Fragment nagrania chilijskiego helikoptera wojskowego

Oficjalne wyjaśnienia już wkrótce?

Wszystko ma zmienić się jeszcze w tym miesiącu. Ustawa o rządowym finansowaniu została podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa w grudniu ubiegłego roku. Kongres zobowiązał w niej amerykańskie agencje wywiadowcze do dostarczenia kompleksowego raportu o niezidentyfikowanych zjawiskach lotniczych. 180-dniowy termin mija w czerwcu bieżącego roku.

Czy Departament Obrony lub agencje wywiadowcze dysponują innymi dowodami? Czy trzy nagrania, których autentyczność została zatwierdzona przez Pentagon to jedyne nagrania w posiadaniu rządu USA? Luis Elizondo odpowiada: „Nie, absolutnie nie. Te prawdopodobnie należą do najmniej zniewalających nagrań. Mieliśmy sprawy, w których widzieliśmy te obiekty z odległości 50 stóp (ok 15 metrów).

„Nie jestem gościem od UFO” – mówi Elizondo. „Jestem byłym agentem specjalnym kontrwywiadu. Poproszono mnie o wykonanie konkretnego zadania i je wykonałem. Jakkolwiek jednak, to była moja konkluzja i moje zrozumienie tematu, które doprowadziły mnie i każdą inną osobę pracującą przy tym programie, że te rzeczy są, w rzeczy samej, prawdziwe. I coraz ciężej jest utrzymać tego kota w worku.

Czy myślisz, że kiedykolwiek spotkasz jeszcze coś takiego w swoim życiu?” – dziennikarz Gadi Schwartz pyta Davida Fravora. „Nie wiem. Przyznaję się, że często patrzę w górę. Kiedy niebo jest czyste, patrzysz w nie i się zastanawiasz. Ja będę się zastanawiał do końca życia. Myślę, że wszyscy będziemy.”

Czytaj również: Oficjalny raport Pentagonu. Nie jesteśmy sami?